• Předškoláčci, do toho!

Mnozí rodiče se obávají vstupu svého dítěte do 1. třídy. Z mnoha důvodů. Často se jim zdá, že jejich dítě je ještě málo připraveno pro náročnou školní práci, neprojevuje velký zájem o kreslení, je málo zvídavé a nejraději by si jenom hrálo. Chtěli bychom jim nějak pomoci  a usnadnit přechod z mateřské školy do 1. třídy.

Naše škola nabízí pro budoucí školáčky a jejich rodiče program edukativně stimulačních skupin. Jedná se o pět hodinových lekcí, které by normálně probíhaly od dubna v učebně 1. třídy, vždy jedenkrát za dva týdny.

Letos vám je zprostředkujeme na dálku.

Obsah hodin je velmi pestrý a je zaměřený na jemnou motoriku a grafomotoriku, na zrakové a sluchové vnímání, početní představy, pravolevou orientaci. Děti postupně ztrácejí ostych, hrají si, cvičí, zpívají, rozcvičují ruce, povídají. Touto nenásilnou a hravou formou poznávají i počátky školní práce. Rodiče nejen sledují projevy svého dítěte, ale společně s ním se účastní her, plnění úkolů.

Velkým přínosem je, že rodiče mohou objektivně posoudit školní zralost svého dítěte, mohou se poradit s učitelkou o dítěti a jeho dalším vývoji.

Rodiče a děti se také budou mít možnost seznámit s prostředím školy, s učitelkami, které je budou učit, se spolužáky. Škola tak přestane být neznámým strašákem, ale stane se místem radosti z poznávání nových dovedností. Datum návštěvy školy upřesníme.

Usnadněme společně dětem vstup do školy!

Věnujte dítěti soustředěnou pozornost – při rozhovoru s ním se nezabývejte jinou činností, dejte mu najevo zájem, trpělivě je vyslechněte, projevujte vstřícnost a přívětivé chování.

Vyprávějte dítěti a čtěte mu – televize či video nenahradí lidské slovo a osobní kontakt.

Pověřujte dítě drobnými úkoly a domácími pracemi – pěstujte tak jeho samostatnost a zodpovědnost, rozvíjíte i motoriku.

Rozvíjejte poznání z oblasti života lidí, zvířat i rostlin – vedle obecné informovanosti rozšiřujete i jeho slovní zásobu.

Vybírejte vhodné hry a činnosti, sami se do nich zapojte – stavebnice, skládanky, dějové obrázky i práce s drobným výtvarným materiálem rozvíjejí poznání a tvořivost. Vaše účast posiluje citovou zralost dítěte.

Upevňujte prostorovou orientaci a pojmy nahoře, dole, vlevo, vpravo, vpřed, za – výrazně to ovlivňuje základy psaní, čtení a počítání.

Dbejte na vhodné pohybové aktivity a zdravé stravování – příroda je velká tělocvična, může prospět i vám.

Trénujte změny denního režimu související se školní docházkou – ranní vstávání, odbourávání odpoledního spaní, čas pravidelného ukládání k večernímu spánku zmírní každodenní stres pro děti, zákonné zástupce i pedagogy, připravujte dítě na to, co ho čeká nového v době školní docházky.

Vytvářejte sociální situace, kdy se dítě učí jednat s jinými lidmi - uplatňovat základní společenská pravidla při jednání s lidmi, vyřizovat drobné vzkazy, nebát se komunikace ve známém prostředí apod.

Na společné zážitky a setkávání se těší kolektiv učitelů ZŠ ve Vendolí. http://www.predskolaci.cz/wp-content/uploads/2010/03/slon-proc-ma-chobot.gif

Materiály nejsou povinné, jedná se nabídku, ze které je možné vybírat:

1. Edukativně stimulační skupiny 15.4. - 29.4.  1._ESS.pdf

2. Edukativně stimulační skupiny 30.4. - 13.5. 2._ESS.pdf

3. Edukativně stimulační skupiny 14.5. - 27.5. 3._ESS.pdf

4. Edukativně stimulační skupiny 28.5. - 10.6. 4._ESS(1).pdf

5. Edukativně stimulační skupiny 11.6. - 26.6. 5._ESS.pdf

• Základní škola Vendolí, okres Svitavy
      • (+420) 461 545 725
      • Základní škola Vendolí, okres Svitavy Vendolí 138, 569 14 Vendolí Czech Republic
      • Mgr. Veronika Rensová ředitelka školy
      • reumt45